Refinancování hypotéky

Nezvládáte platit splátky? Objevili jste výhodnější hypotéku? V tom případě by vás mohlo zajímat refinancování hypotéky. Berte ovšem na vědomí, že dům, na který jste si hypotéku vzali, je pravděpodobně to nejcennější co máte a tak je potřeba dostatek opatrnosti. Pečlivě vybírejte zprostředkovatele úvěru i konkrétní hypoteční podmínky.

Kdy refinancovat hypotéku

Proč refinancovat?

Banky nám refinancování hypoték často samy nabízejí. Možná jste také v poslední době v televizi viděli nějakou reklamu na výhodné refinancování. No a když už jsme u reklam v televizi na úvěry, pak je docela “v kurzu” také americká hypotéka, která je též běžně mezi lidmi nazývána jako “neúčelová”.

Pozor prosím, neplést si neúčelovou hypotéku s nebankovní hypotékou, protože to je zase něco úplně jiného! Nyní ale zase raději zpět k tématu refinancování. Takže, abyste zjistili, zda je refinancování Vaší hypotéky pro vás opravdu výhodné, to však musíte opravdu posoudit sami.

Refinancování hypotéky má většinou smysl především tehdy, když skončí tzv. fixace úrokové sazby a podmínky nové hypotéky, jsou výhodnější, než té stávající, kterou již splácíte. Pokud si sami nejste jistí, zda by se Vám to mohlo vyplatit, pak je docela chytré využít hypoteční kalkulačku a vše si přesně propočítat. Pomocí kalkulačky získáte odpovědi na to, zda někde na trhu hypoték existuje šance, jak byste mohli někde platit méně. Co si budeme povídat, je jasné že i pár ušetřených stovek měsíčně, udělá za každý rok docela hezkou sumičku.

Řešit refinancování je vhodné již čtyři měsíce před koncem fixace. Je třeba připravit si původní smlouvu, doklad totožnosti, výpis z katastru nemovitostí, číslo účtu, souhlas původní banky s dočasným přistoupením druhé banky na druhé místo v hypoteční zástavě. I když se může zdát toto papírování zbytečné, pak věřte, že se určitě vyplatí! Správné refinancování Vám může ušetřit i sta tisíce! Nastavíte si třeba delší dobu splácení, snížíte měsíční splátky a budete platit menší poplatky.

Na co si dát pozor

Uvážete se na dlouhou dobu. Refinancování hypotéky je záležitostí na několik desítek let. Když splácíte hypotéku, nejdřív splácíte úroky a pak až čím dál víc peněz jde na splácení jistiny. Když refinancujete, začnete zase od začátku splácet úroky, což nemusí nutně znamenat zlo, ale měli byste o tom i tak vědět.

Pozor na poplatky za předčasné splacení. Je opravdu velmi dobré si zjistit, pro které hypotéky se refinancování hodí více a pro které méně. Je totiž zcela jasné, že se nechce nikomu platit tisíce navíc. Vyvarujte se této chyby pomocí výpočtu hypotéky, který je zabudován v každé hypoteční kalkulačce.

Pokud o refinancování hypotéky uvažujete, nejdříve si všechno pořádně zjistěte a spočítejte, abyste nakonec nezaplatili ještě o mnoho víc.