Výpočet hypotéky

Spočítejte si hypotéku dřív, než se upíšete

Koupě domu je pro většinu lidí největší investicí v životě, takže je důležité spočítat si, kolik budete měsíčně splácet, když si vezmete hypotéku, abyste věděli, zda si to vůbec můžete dovolit. Výpočet hypotéky není úplně nejsnadnější, a proto existují hypoteční kalkulačky.

Jaké údaje jsou při výpočtu hypotéky důležité?

Ať už se do výpočtů pustíte sami nebo využijete online kalkulátor, vždy se budete potřebovat orientovat v několika základních pojmech. Musíte aspoň vědět, co do kalkulačky napsat, aby vám vyhodila správný výsledek.

Výše hypotéky: Můžete si půjčit celou částku, kterou zaplatíte za dům či byt, nebo jen její část. Do položky výše hypotéky v kalkulačce napište jednoduše částku, kterou si potřebujete půjčit.

Splatnost (délka splácení): Kolik let chcete splácet? Samozřejmě je lepší se uvázat na méně, ale čím kratší hypotéka bude, tím vyšší budou splátky. Pokud tedy na konci výpočtu zjistíte, že splátky jsou příliš vysoké, zkuste prodloužit délku splácení.

Úroky: Zapište, jaký vám banka nebo nebankovní společnost nabídla úrok v procentech.

Datum zahájení: Vyberte datum, od kdy začne hypotéka běžet.

Interval: Většina půjček se splácí měsíčně, ale některé vám nabízí i čtvrtletní nebo půlroční splácení.

Splácení splátky: Je rozdíl, zda splácíte na začátku nebo konci měsíce, ve výpočtu se to projeví.

Pokud si následně chcete sami sestavit splátkový kalendář, čeká vás počítání se složenými úroky. Nejdříve splácíte úroky a úmor je nižší, postupně se karty obrací. V zásadě jde při výpočtu o to, abyste po každé splátce počítali s novým menším dluhem, který u banky máte. Pozor však na refinancování hypotéky, kde toto pravidlo až tak platit nemusí! Následujícím vzorečkem spočítáte pouze výši měsíční splátky:

M = P [ i(1 + i)^n ] / [ (1 + i)^n – 1]

  • M = výše měsíční splátky
  • P = částka, kterou si půjčujete
  • i = měsíční úroková sazba (společnosti uvádí úrokové sazby roční, proto je musíte vydělit 12 – například úrok 5 % bude vypadat takto: 0,05/12 = 0,004167
  • n = počet plateb (například pro hypotéku na dobu 30 let to bude 30 let x 12 měsíců = 360 plateb

Jde vám z toho hlava kolem? Nemusí!

Proč se namáhat, když stačí použít již hotový kalkulátor, kterému jen napíšete hodnoty? Dejte si ovšem pozor, abyste vybrali takový, který funguje správně. Lidmi ověřená je třeba naše kalkulačka hypotéky. Zadáte potřebné položky a do minuty máte výsledek. Hned víte, jak na tom jste, zda si danou hypotéku můžete dovolit nebo musíte pátrat po výhodnější. Hypoteční kalkulačka Vám navíc vyhodí celý splátkový kalendář, nejen výši měsíční splátky.